İzlanda’da Fagradalsfjall Yanardağı’nın Patlaması Sıcak Su Borularını Tahrip Etti: Acil Durum İlanı

İzlanda’da, Fagradalsfjall yanardağı, son 2

İzlanda’da, Fagradalsfjall yanardağı, son 2 ay içinde 3. kez patladı. Bu patlamaların ardından yanardağın lavları, bölgedeki sıcak su borularını tahrip etti. İzlanda Sivil Koruma ve Acil Durum Yönetimi Dairesi, yanardağın lavlarının sıcak su sağlayan ana boru hattının üzerinden akması sonucu acil durum ilan edildiğini açıkladı. Bu olay, sıcak su sıkıntısına yol açtı.

Ulusal Polis KomiseriSuournes bölgesindeki polis şefiyle istişarede bulunarak bölgedeki durumu acil durum seviyesine çıkarma kararı aldı. Svartsengi bölgesinden Reykjanesbaer’daki Fitja’ya sıcak su taşıyan ana boru olan sıcak su borusunun kırılması, Suournes bölgesinde sıcak su sıkıntısına yol açtı.

Bölgede bulunan Blue Lagoon isimli otel, volkanik patlama nedeniyle tedbir amaçlı olarak oteli tahliye etti. Otel yetkilileri, otelin 9 Şubat Cuma’ya kadar kapalı kalacağını ve yetkililerin yönergelerini yakından takip edeceklerini ifade etti. Bu taahhüt, değerli misafirlerin ve personelin güvenliğini ve refahını sağlamaya yönelik sarsılmaz bir bağlılıkla uyumludur .