Galatasaray’da Öncelik Bankalar Birliğinden Çıkmak!

Mayıs 2024’teki Galatasaray seçimlerinde yönetimin öncelikli hedefi Bankalar Birliği! Dursun Özbek liderliğindeki yönetim, taahhüt ettikleri projeleri seçim sürecine kadar tamamlamayı planlıyor. En çok çaba harcanan konu ise Bankalar Birliği anlaşmasından ayrılmak. Şimdiye kadar 1,5 milyar TL’lik faiz ödemesi yapan Galatasaray, bu anlaşmadan kurtulmak için 2,3 milyar lira ödeyerek çıkmayı amaçlıyor.


Mayıs 2024'teki Galatasaray seçimlerinde

Galatasaray’da öncelik projeler…

Galatasaray’ın futbol takımı Trendyol Süper Lig’de şampiyonluk için ter dökerken sarı-kırmızılı kulübün yönetimi de seçime kadar projelerini tamamlamak için çaba harcıyor. Mayıs 2024’te olağan seçimli genel kurula gidecek olan Galatasaray’da mevcut başkan Dursun Özbek ve yönetim kurulu üyeleri, göreve gelirken verdikleri sözleri tamamlamak için hareket ediyor.

Özbek yönetimi, göreve gelmeden önce Kemerburgaz’a futbol tesisi ve Seyrantepe’ye amatör branşlar için salon yapımı gibi vaatlerde bulunmuştu. Şimdi bu projeleri tamamlamak için harekete geçiyorlar. Ancak öncelikli olarak Bankalar Birliği anlaşmasını ele alıyorlar.

Bankalar Birliğinden çıkmak için çaba harcanıyor…

Galatasaray, Bankalar Birliği’ne olan ana para borcu nedeniyle zor bir finansal durumda. Şu ana kadar 1,5 milyar TL’den fazla ödeme yapmış olmalarına rağmen borç azalmadı. Bu anlaşma nedeniyle gelirlerinin bir bölümü temlikli olan Galatasaray, 2,3 milyar liralık borçtan kurtulmayı hedefliyor.

2.3 milyar liralık borç kapatılacak…

Bu konuda Türkiye Bankalar Birliği ile uzun süredir görüşmeler yapılıyor ve müzakereleri bizzat Dursun Özbek yürütüyor. Özbek, kulübü faiz sarmalından çıkarmayı planlıyor. Riva veya Mecidiyeköy’deki mevcut taşınmazları satmadan 2,3 milyar TL’lik borcu kapatacak finansmanı sağlayacak bir proje üzerinde çalışıyor. Özbek ve yönetim kurulu üyeleri, TBB ile masaya oturarak söz konusu borcun ödemesini en geç mayıs ortasına kadar yaparak büyük ölçüde uzlaşılan anlaşmayı resmiyete dökmeyi ve duyurmayı planlıyorlar